JÓGUJEME

Otevřené lekce

ROZVRH

Porobný rozpis pravidelných lekcí je v našem rozvrhu.

Hatha jóga

Hatha jóga je systém jógy, kde hlavní náplní je pozice těla (ásany), ovládání dechu (pránájáma) a meditace (zklidnění mysli). Pravidelné praktikování přináší mentální a fyzické zdraví, koordinaci dechu a pohybu, zvýšení svalových rozsahů a celkové kondice. Důraz je kladen na správné provedení pozic a jejich modifikací (alternativní polohy dle stupně obtížnosti).

Nejznámější sestava je POZDRAV SLUNCE (súrja namaskar) , přesné pozice (držení těla) jdoucí za sebou.

Hathajógová relaxace se provádí v relaxačních pozicích s důrazem na koordinaci dechu a pohybu.

Vrcholem hathajógy je dosažení stavu úplného odpoutání mysli (samádhi ) od empirického světa a smyslových vjemů a zastavení věčných pohybů a změn mysli, neboli ukončení věčného koloběhu znovuzrození (sansáry).

Specifikace: relaxační jógový styl, přirozená dynamika těla v souladu s dechem (flow).

Lekce: pomalé přechody a střídání pozic.

Skupina: vhodné pro 0 začátečníci B, 1 začátečníci A, 2 – mírně pokročilí, 3 – pokročilí

Obtížnost:  dle skupiny 0 – bez fyzické kondice (po operacích, necvičící ) 1 – běžná fyzická kondice, 2 – dobrá fyzická jógová kondice, 3 velmi dobrá jógová ohebnost.

Kontraindikacetěhotenství, pooperační stavy, záněty v těle, horečka, výhřez ploténky nebo jiné závažné omezení páteře, pánve nebo kloubů. Nespecifikovatelné bolesti, aktuální stav a doporučení vždy konzultujte před lekcí s lektorkou.

Lektorka: Marcela Windsor – Topolská (Krnov), zakladatelka prvního jógového centra v Krnově s 12-ti letou lektorskou praxí.

Fyzio Daflex Jóga

Daflex jóga je prozatím čistě český styl, který vznikl předv roce 2011, propojením klasické hatha jógy a pozic upravených pro využití rehabilitačně-cvičební pomůcky Daflex. Hlavní devíza pomůcky je cvičení bez odporu a s vlastní vahou. Důraz je kladen na koordinaci dechu a pohybu. V pozicích, které se drží cca 45sec. je důležité

soustředění mysli na přítomnost a uvolnění těla skrze dech. Pravidelné cvičení regeneruje celé svalové segmenty páteře, zejména v oblasti bederní části zad, má zeštíhlující účinky v problematických partiích. Celkově dochází k postupné regeneraci těla a uvolnění mysli. Má blahodárný vliv na lymfatický systém, pomáhá od bolesti nohou, zad i jako prevence vzniku křečových žil.

 

Specifikace: terapeuticko-relaxační jógový styl

Lekce: pomalé přechody a střídání pozic. Vědomá koordinace těla a dechu.

Skupina: vhodné především pro ženy – 0 začátečníci B, 1 začátečníci A, 2 – mírně pokročilí, 3 – pokročilí

Obtížnost:  dle skupiny 0 – bez fyzické kondice (po operacích, necvičící ) 1 – běžná fyzická kondice, 2 – dobrá fyzická jógová kondice, 3 velmi dobrá jógová ohebnost.

Kontraindikace: těhotenství, pooperační stavy, záněty v těle, horečka, výhřez ploténky nebo jiné závažné omezení páteře, pánve nebo kloubů. Nespecifikovatelné bolesti, aktuální stav a doporučení vždy konzultujte před lekcí s lektorkou.

 

Lektorka: Marci Windsor Topolská (roz. Zemanová), autorka jógových pozic upravených pro využití pomůcky Daflex (2011-2014)

 

PILATES  FIT & SLIM

Základním principem metody Pilates je soustředěné provádění cviků za současného uvědomění si, jak daný cvik vlastně působí. Každý sval je zapojen pomocí dechové kontroly. Všechny pohyby v Pilates vycházejí ze svalů centra – jádra těla tzv. „power house“. Tím jsou myšleny svaly břicha, spodních zad, dna pánevního a hýždí. Pilátova metoda nepoužívá opakování až do únavy svalů, ale snaží se pozvolna dosahovat rovnováhy všech svalových skupin..

Srovnání Pilates a jógy

Metoda Pilates se dá přirovnat k přípravným jógovým cvikům, které rovněž stojí na dynamickém provedení. Práce s dechem se v józe provádí jistě mnohem důkladněji než v technikách Pilates. Navíc, oblast uvědomění si jednoty těla a duše, je v Pilates pojata jen jako jednoduchá myšlenka, zatímco v józe se za ní skrývá filozofie rozsáhlejší než samotný systém fyzického cvičení.

Slovo Pilates můžeme vnímat taky jako zkratku slov (Systém cvičení zaměřený na hluboké centrální svalové skupiny).

Délka lekce: 60min.

Cena: od 100 Kč.

Lektorka: Aneta Lhoťanová

Styl: CORE styl – jde o ucelený systém cvičení pro posílení středu těla
Náročnost: 1 – začátečník bez fyzické  kondice (sedavé zaměstnání)  2 – začátečník s běžnou – dobrou kondici 3 – pokročilý začátečník – jógová kondice

Metoda Pilates je vhodná pro každý věk, od dětí až po seniory, pro lidi v kondici dobré i horší. Cvičí se proto v několika různých stupních obtížností.

Kontraindikace: Těhotenství, akutní bolesti, pohybové omezení

Je-li váš cíl pružné a navíc zpevněné tělo s možností redukcí tělesných proporcí je PILATES ideální volba.

 

Aktivační jóga

Nedělní ráno je ideální start do nového dne, i týdne. Díky aktivaci, probuzení a protáhnutí těla, zajistíte si lepší fungování organismu a celkové tělesné kondice zejména pokud máte sedavé zaměstnání.

Délka lekce: 60min.

Cena: od 100 Kč.

Lektorka: Kristýna Unčovská

Styl: JIN / JANG styl jógy – využívá střídání klidných (jinových) pozic i dynamické (jangové) sestavy pozic
Náročnost: 1 – začátečník bez fyzické  kondice (sedavé zaměstnání)  2 – začátečník s běžnou – dobrou kondici
Kontraindikace: Těhotenství, akutní bolesti, pohybové omezení (pooperační stavy a omezení hybnosti kloubů atd.)
Chcete-li získat přirozenou kondici pro své přirozené zdraví, podpořit rozpohybování těla, orgánů pro zachování mladistvosti organismu, zvětšit si dechovou kapacitu jako prevenci a posílení imunity a odreagovat se?  Toto nedělní probuzení Vás uvolní a rozproudí vaší stagnující energii.

Neo Jin jóga

Jde v časovém horizontu o novodobý velmi svébytný jógový styl, ke kterému se většinou musí samotný jógín(ka) dopracovat. Je náročnější na opravdovost a respekt ke svému tělu, tak aby se nevytvářelo napětí a odpor, naopak je to cesta odevzdání se v pozicích. Ovlivňuje hluboké svalové segmenty, pomáhá uvolňovat spazmy a spoušťové body (trigger points). Doporučuje se využíti jógových pomůcek, bolsterů pro navození co nejpříjemnější polohy těla v pozici.

Při dlouhých výdržích je důležité vyvarovat se nesprávné polohy pánve a páteře, tak aby se nevytvářely svalové a posturální dysbalance.

Specifikace: relaxační jógový styl

Skupina: vhodné pro mírně pokročilé, pokročilé

Obtížnost: 2 – dobrá jógová kondice, 3 velmi dobrá jógová ohebnost

Kontraindikace: těhotenství, pooperační stavy, záněty kloubu, osteoporóza, endometrióza, autoimunitní onemocnění, nespecifikovatelné bolesti, aktuální stav a doporučení vždy konzultujte před lekcí s lektorkou.

 Lektorka: Marci Windsor-Topolská (Krnov)

Sakti Flow Jóga

Sakti Flow jóga je moderní dynamický styl rozšířený především v Americe a  Evropě. Zaměřuje se především na sestavy pozic a rozproudění energie v těle (Sakti energie, nádí, čakry). Plynulé přechody z jednotlivých pozic, kde je důležité přesně dodržovat a vnímat dech v souladu s prováděním pozice. Většina sestav se provádí ve stoje, v předklonech a úklonech jako různo úrovňové modifikace základních pozic. Hlavním přínosem je rozproudějí lymfatického systému a zachovávání pružnosti a mládí. Pokročilá Flow také obsahuje filosofii jógy, meditaci, nauku tělesných zámků, koncentraci i relaxační techniky převzatých z tradičních jógových směrů.

Specifikace:  Jogové plynutí v pohybu

Skupina: vhodné pro muže i ženy s oslabeným HSS, 0 začátečníci B, 1 začátečníci A, 2 – mírně pokročilí, 3 – pokročilí

Obtížnost:  dle skupiny 0 – bez fyzické kondice (po operacích, necvičící ) 1 – běžná fyzická kondice, 2 – dobrá fyzická jógová kondice, 3 velmi dobrá jógová ohebnost.

Kontraindikace: těhotenství, pooperační stavy, záněty svalů a kloubu, dlouhodobé bolesti páteře, výhřez ploténky, křížový syndrom, autoimunitní onemocnění, nespecifikovatelné bolesti, aktuální stav a doporučení vždy konzultujte před lekcí s lektorkou.

Lektorka: Marci Windsor-Topolská

sakti_jóga-pozice-bohyně